8/12/2021

5 Madde İle Diyette En Hassas Konular

5 Madde İle Diyette En Hassas Konular

 

 

1. Doğru Noktaya Odaklanın.

 

Diyetisyeninizle çalışmaya başladığınızda amacınız hiçbir zaman sadece kilo vermek olmamalı ve tartıda göreceğiniz rakamlara takılmamalısınız. Size uygun hazırlanacak liste ile sağlıklı beslenmeyi öğrenmiş olmayı, bedensel ve ruhsal sağlığınızı geliştirmiş olmayı ve istediğiniz görünüme kavuşmuş olmayı hedeflemelisiniz.

 

2. Hedef Kilonuzu Siz Belirlemelisiniz.

 

İdeal kilonun sayısal verilerle saptanması çok verimli bir yol değildir. Önemli olan sizin kendinizi en iyi hissettiğiniz kilodur.Sizin yaşınıza, boyunuza ve cinsiyetinize göre hesaplanan ideal kilo değeri, aynı özelliklere sahip bir başkasında (vücut tipi) aynı görünümü sağlayamayabilir.

 

 

 

3. Her Ortamda ve Sürekli ‘’Diyetteyim’’Dememelisiniz.

 

Diyete girdiğinizin çevrenizdekiler tarafından biliniyor olması, kendinizi daha gergin hissetmenize neden olabilir.Diyetisyeniniz ile yapacağınız görüşmede yaşam tarzınızı ve haftalık planlarınızı paylaşarak diyeti hayatınıza entegre etmeniz oldukça mümkün. Böylece diyetiniz yaşam kalitenizi ve sosyal hayatınızı olumsuz etkilemeyecektir

 

 

4. Tartılmak için haftalık periyotlar oluşturmalısınız.

 

Her sabah veya gün içinde sayısını bilemediğiniz kadar çok tartılıyor olabilirsiniz. Bu psikolojinizi tahmin ettiğinizden bile fazla olumsuz etkileyecektir. Bu sıklıkta tartıda göreceğiniz artış veya azalışlar kayda değer veriler olmamaktadır. Yapmanız gereken şey tartılmak için haftalık periyotlar oluşturmaktır. Doğru yöntem; sabahları herhangi bir şey yiyip içmeden, kıyafetsiz bir şekilde, her hafta aynı gün ve saatte tartılmaktır.

 

 

 

5. Doğru Beslenme Sizi Bedensel ve Ruhsal Olarak Çok İyi Hissettirecektir.

 

Kendi sınırlarınızı zorlayarak veya şok diyetler ile kilo vermeyi deneyimlediyseniz kendinizi halsiz ve güçsüz hissetmiş, ten renginizin karardığını veya yüzünüzün çöktüğünü, ama yine de tartıda arzuladığınız rakamı göremediğinizi fark etmişsinizdir. Bu durumda vücudunuz savunmaya geçmiş, yağ yerine kas ve su kaybı yaşamışsınız demektir. Uygulanan diyet, yeterli ve dengeli ise vücudunuz çok daha hızlı şekillenecek ve arzu ettiğiniz hedef kilonuza çok daha verimli kavuşmuş olacaksınız. Bununla birlikte unutmamalısınız ki, hiçbir besin bölgesel zayıflama sağlayamaz. Önemli olan mümkün olduğunca çeşitli besinlerle beslenme şekli oluşturmaktır.