8/12/2021

Kahvaltının Bağışıklığı Güçlendirmekle Bir İlişkisi Var!

Kahvaltının Bağışıklığı Güçlendirmekle Bir İlişkisi Var!

 

İlk öğün olan kahvaltı, hem kilo yönetimine yardımcı olur, hem de enerji ve konsantrasyon seviyelerini iyileştirir. Aynı zamanda sağlıklı kalmanıza yardımcı olmak için iyi bir fırsattır, çünkü kahvaltıda vücudunuzun bağışıklığını artırmak için birçok seçenek var.

 

Bağışıklığınız ve dolayısıyla hastalıklardan korunmak için yararlı kahvaltı alışkanlıklarından bazılarını denemek önemlidir.İşte sabahları ne yemeniz gerektiği ve sağlıklı beslenme ipuçları için 5 ipucu listemize göz atın.

 

1. Kahvaltınıza Sebze ve MeyveEkleyin.

 

Diyetinizde daha fazla besin ve vitamine yer vermenin hızlı ve kolay yolu meyve ve sebze eklemektir. Kahvaltıda yulaf ezmesi veya mısır gevreği tercih ediyorsanız, kasenize bir porsiyon meyve eklemeyi deneyin. Ya da çırpılmış yumurta gibi daha lezzetli ve doyurucu birşey hazırlayacaksanız, birkaç yeşil biber veya kapya biberi doğramak kahvaltınıza fazladan C vitamini eklemenin hızlı bir yoludur.

 

Galvin, "Meyve ve sebze ile kahvaltıyı zenginleştirmek, sindirim sisteminizdeki bağışıklığı etkileyebilecek faydalı bakterileri beslemek için önemli olan lifi sağlayacaktır" diyor.

 

2. Su tüketin.

 

Su, basit bir kahvaltı alışkanlığı gibi görünse de, vücudunuzu sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Alışkanlıklarınız gereği kahvaltıda siyah çay içmek sizi oldukça mutlu ediyor olabilir, ancak aynı zamanda su içtiğinizden emin olmanız da önemlidir. Siyah çayın içeriğinde bulunan kafein miktarı, tükettiğiniz çayın miktarı ve dem oranı ile ilişkili olsa da yaklaşık 40-100 mg kadardır. Vücuda alınan fazla kafein vücut suyunu amacı dışında meşgul etmektedir. RD Lauren Mac Leod suyun önemine, "Vücudunuzun üçte ikisi sudur, bu nedenle susuz kalmamak bağışıklık sağlığında önemli bir rol oynar. Hidrasyon zihninizi keskin tutar, ve hatta daha pek çok yararı vardır."diyerek değinmektedir.

 

3. Protein Ekleyin.

 

Zengin protein kaynakları olan gıdalar (yumurta, peynir, hindi füme, süt, yoğurt, kefir,…), vücuda bağışıklık da dahil olmak üzere vücut fonksiyonu için gerekli olan bir dizi amino asit sağlar. Bağışıklık sisteminiz bu amino asitleri enfeksiyonlarla savaşmak ve hastalık durumunda hızlı iyileşme sağlamak için kullanır. Yalnızca yüksek protein içeriğine sahip değil, aynı zamanda omega-3 yağ asitleri ile dolu bir kahvaltı için somonu kahvaltınıza dahil edebilirsiniz.

 

Eğer uzun uzun kahvaltı hazırlamaya ve tüketmeye vaktim yok diyorsanız, hazırlayacağınız kahvaltılık smoothie'ye kuru baklagil veya yumurta gibi protein kaynakları, hatta biraz protein tozu eklemek, tok olmanızı ve güne daha enerjik başlamanızı sağlamanın harika bir yoludur, aynı zamanda bağışıklığınız için de faydalı olacaktır.

 

4. Yumurta Ekleyin.

 

Bir kahvaltının temel unsuru olan yumurtalar, protein yüklüdür ve kendi başlarına günün en önemli öğünü için harika bir başlangıçtır. Ayrıca; omletler, kişler, pankekler ve krepler dahil olmak üzere çok çeşitli tariflerde yapılabilirler. Yumurtalar protein açısındankahvaltı için harika bir seçenek olmasının yanında, yüksek D vitamini içeriği nedeniyle bağışıklığınız için son derece faydalıdır ve D vitamininin birkaç besin kaynağından biridir (yağlı balıklar, karaciğer, karides, tavuk...). D vitamini reseptörlerinin çoğu bağışıklık hücresinde bulunur. Yeterli D vitamini seviyeleri vücudun enfeksiyonlara karşı savunmasını korumaya yardımcı olabilir.Bir büyük yumurta, günlük D vitamini tavsiyesinin yüzde altısını sağlar. Ancak kolestreol değerlerini yükseltme endişesinden dolayı çoğu kişi tarafından yeterince alınmamaktadır.

 

5. Lif Ekleyin.

 

Bağışıklık hücrelerimizin büyük bir kısmı bağırsaklarımızda bulunur ve sağlıklı bir bağırsağa sahip olmanın ekbir yararı, vücudunuzun bağışıklığını artırabilmesidir. Lif, bağırsak sağlığını sürdürmek için kritik öneme sahiptir. Sindirilemeyen lifler, bağırsak sağlığı için harikadır. Çünkü, kan şekerinizin ve açlığınızın kontrol altında tutulması ve ayrıca vücudunuzun sindirim sistemini düzenli tutulmasına yardımcı olurlar.

Yüksek lif içeriğine sahip kahvaltılık besinler;

Yulaf ezmesi, elma, meyveler, ıspanak, yeşillikler..

 

 

Kaynaklar

 

- https://www.proquest.com/openview/5602fbcd85aa95395815543d24b93eaf/1?pq-origsite=gscholar&cbl=30886

- https://www.researchgate.net/profile/Latika-Yadav/publication/350876767_Chapter_1Health_Bars_An_Introduction_Advances_in_Nutrition_Volume-3_by_Dr_Pratibha_Arya/links/608a5613299bf1ad8d655d04/Chapter-1Health-Bars-An-Introduction-Advances-in-Nutrition-Volume-3-by-Dr-Pratibha-Arya.pdf#page=125