25/10/2020

İlaç Kullananların Bitki Çayı Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Bitki çaylarının yararları nelerdir?

Bitkisel çay tüketiminin potansiyel sağlık yararlarının temelini içerdikleri polifenollerin antioksidan kapasitesi oluşturur.  Bitkisel çaylar sakin ve rahat bir zihinsel durum elde etmek, kalp sağlığını desteklemek, mide ve sindirim problemlerine yardımcı olmak, enerji ve sıhhati teşvik etmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücuda antioksidanlar sağlamak, stresi azaltmak, soğuk algınlığı önlemek, iyi bir gece uykusuna teşvik etmek gibi genel amaçlar için kullanılmaktadır.

Bitki çayı nasıl demlemeli?

Bitki çayının doğru demlenme yöntemi çayın çeşidine göre çeşitlilik göstermektedir.

Melisa çayı, kuşburnu, rezene ve papatya çayı ile yapılmış bir çalışma sonucunda saf su ile hazırlanan bitkisel çaylardaki antioksidan aktivitenin musluk suyuyla hazırlananlardan daha yüksek olduğu ve bu çaylarda artan demleme süresine bağlı olarak antioksidan aktivitede de artış olduğu gözlenmiştir. Musluk suyu kullanımında ise kuşburnu ve melisa çayı için 3 dakika ve beyaz çay için 10 dakika demleme sonucu daha yüksek oranda antioksidan aktivite sağlandığı belirlenmiştir. Sonuçlar ayrıca, kuşburnu ve rezene çayı için paketli, papatya, melisa ve beyaz çay için paketsiz demlemenin daha yüksek özütleme verimi sağladığını göstermiştir.

Her pakette aynı demleme şeklini önermek yerine, her çay için bu bilgilerle yeni düzenlemelere gitmelerinin sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

Bitki çayı nereden ve nasıl satın alınmalı?

Bitki çayları market raflarından, aktarlardan veya online platformlardan satın alınabilen geniş bir satış ağına sahip. Buradaki temel sıkıntı aktar, market veya online satılan açık ve kapalı bitkisel çaylar, her zaman iddia ettikleri bileşenleri içermeyebiliyor olmasıdır. Ek olarak aktarlardan aldınan bitkiler standardize olmadıkları için, dozlamanın yapılamaması gibi faktörler kullanımlarda karşılaşılan bir diğer temel sıkıntıdır.

Bitki çayı tüketim dozu ne olmalı?

Günde 2-5 kupa (400ml-1 lt) çay tüketiminin sağlığa olumlu yarar sağlayacağı bildirilmiştir. Ancak toksik etki gösteren dozların geniş bir aralıkta çeşitlilik göstermesi, genetik yatkınlık ve karaciğer sağlığı gibi faktörler standart bir dozun belirlenemeyeceğini düşündürmektedir. Örneğin Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, yeşil çay için güvenli kabul edilebilecek bir dozun mümkün olmadığı sonucuna varmıştır (Younes ve ark., 2018).  

İlaç ile etkileşimlerde dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Bitkiler potansiyel ilaç hammaddesi olmalarına karşın, dikkatsiz kullanılmaları durumunda çeşitli ilaç etkileşimlerine ve toksisitelere neden olmaktadır. Bununla birlikte, halk arasındaki zararsız olduklarına yönelik genel inanç, medyada yer alan haberler ya da reklamlar ürünlerin kontrolsüz kullanımlarını teşvik edebilmektedir. Örneğin; tüketim güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken yeşil çayın ilaçlarla birlikte alınmaması gerektiğidir. Yapılan çeşitli çalışmalarda yeşil çayın bazı ilaçlarla birlikte alındığında, ilacın etkinliğini değiştirdiği bulunmuştur

I Beslenme, tam iyileşme sağlayabilen ve herhangi bir tedavi ile kullanılabilen tek ilaçtır. - Bernard Jensen

Kaynakça

http://dogadergi.ksu.edu.tr/en/download/article-file/1426854

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1911781

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1617387

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1150526

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7707972/pdf/ECAM2020-7631562.pdf

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1617387